top of page

Виговський: «Москаль думает навязать нам какого нибудь своего бородача», 1658р.

Гетьмана України Івана Виговського (1608 – 1664) у 1658 році дуже бентежила думка, що вищі пости в державному управлінні Гетьманщини можуть займати «москалі», а не представники «нашого народу». На полковничій раді у Переяславі Виговський каже:"Москаль ни во что считает выборы по нашим стародавним правам, и хочет, чтоб у козаков гетманы были не выборные, не из нашего народа. Они думают навязать нам какого нибудь своего бородача. Если вы теперь это допустите, то навеки потеряете права и вольности; не поддавайтесь Москалю, не позволяйте себе давать гетмана, выбирайте вольными голосами, как прежде всегда в старину бывало".


Виговський був правий. Невдовзі гетьмана будуть обиратися лише з дозволу царя, а потім виборів не стане взагалі: гетьмана обиратиме і ставитиме сам цар. Після смерті Скоропадського у 1722 році буде сформована і Малоросійська колегія, практично всі представники якої – москалі. «Уряд Гетманский остановила и искоренила, Коллегиум якоесь свое з 12 народу своего особ утвердила» жалівся Орлик вже в далекому 1734р. До цього, у 1724, на безчинства чиновників-москалів в Україні скаржився і Полуботок: «Замість того, щоб лишити суддям нашого народу можливість чинити правосуддя над їхніми співвітчизниками, ви (Петро I) ставите над нами суддями підданих Великоросії, які не знають або не бажають знати наші права та привілеї, безперестанку порушують їх при будь-якій можливості, пригнічуючи нас».

 

Джерело: Костомаров, Николай Иванович (1817-1885). Гетманство Выговского / [Соч.] Н. Костомарова. - Петербург : тип. П.А. Кулиша, 1862, – с. 32.

Comments


bottom of page