top of page

Лист робітників Донецька з проханням збільшити масштаб українізації, 1930р.

1930 рік. Робітники Донецька і всього Донбасу вимагають ще більшої українізації і пишуть «десятки, сотні» листів київським українцям з проханням допомогти їм у цьому питанні."На багато зріс інтерес робітника до української книжки. <...> Як збільшився потяг робітничої кляси до української культури, крім наведених мною фактів, показує проведений торік місячник української національної культури. Він охопив величезні маси робітників, збільшив кадри читачів українських газет, книжок, тощо. Я не маю часу зараз навести вам кілька дуже цікавих листів, заміток, що характеризують настрій робітників. Дозволю собі прочитати тільки один відкритий лист сталінських робітників до робітників Києва, видрукований у «Диктатуре Труда», лист, написаний простою щирою мовою і вкритий сотнею підписів. В цьому листі робітники пишуть:


«В нашій Сталінській окрузі почався місячник української культури. На вимогу широких робітничих мас гірників і металістів розпочала цю кампанію для того, щоб рішучим походом тисячів посунути вперед справу справжньої українізації донбасівського пролетаріяту. Наш місячник — це не скороминуща кампанія, це початок великої й упертої праці. Ми одержали від вас вітання нашого почину. Але нам потрібні не тільки вітання. Нам потрібна реальна практична допомога. Ми чекаємо її від пролетаріяту Києва, міста, де зосередилися великі українські культурні сили. Допоможіть нам провести місячник. Допоможіть нам опанувати українську культуру. У нас не вистачає лекторів для всіх робітничих зборів; організуйте виїзні лекторські бриґади. Хай ваші музеї організують пересувки і надішлють їх до Донбасу. Організуйте подорожі ваших театрів, хорів, капел, груп українських письменників до нас. Їм забезпечена тепла зустріч у гірників і металістів. Ми чекаємо що пролетарі Києва швидко відгукнуться на наше прохання. Братнє привітання».


Таких листів не мало, їх є десятки, сотні. Можна відзначити ще те, як щиро приймали наших українських письменників у Донбасі і скільки відгуків, скільки листів викликала ця подорож. Можна було б навести вам низку дуже цікавих виступів старих робітників Донбасу, що палко виступають за українізацію, за потребу швидким темпом опанувати українську мову, щоб робітнича кляса стала справжнім творцем українського культурного процесу".


 

Джерело: "Молодняк", Харків, – 1930, – №7 (43), – 76-77.

Comments


bottom of page