top of page

«Малоросійська держава», 1693р.

Гетьман Ханської України Петро Іваненко (Полтава, ? – ?) у 1693 році виступив з козаками та кримським військом проти Москви та Івана Мазепи, щоб відновити незалежність України та перейти під ханський протекторат. Перед тим, Петрик видав декілька своїх відозв до Війська Запорізького Низового, закликаючи козацтво підтримати його дії.


В одній з таких відозв гетьман згадує «малороссийское государство», хоче «вырвать из московского подданства нашу Украйну» і «малороссийскую породу». Після визволення України, Петрик планує піти на Москву і «чинить в Московщине» різні погані речі. Все це, звісно, «для блага нашего малороссийского народа».


Ніяких великоросів, Росії та іншої фантастики в тексті немає. Україна для Петрика це «Русь», «Малороссия», яку треба визволити від Москви, москалів, Московщини. Нинішні російські патріоти частенько люблять покричати про те, що раніше були не українці, а малороси і Малоросія, навіть не здогадуючись, що «малоросійські патріоти» це не ті люди про яких вони думають.
 

Джерело: Д. І. Яворницький, "История запорожских казаков", (1892), – вид. 1991, – Т. 3, – с. 123-126.

Comments


bottom of page